Pressiteade: Ilmub "Muinsuskaitseraamat 2010"

19. mai,      
 „Muinsuskaitseraamat 2010“ esitlus  toimub 24. mail värskelt taastatud kaunis Kõltsu puitmõisas Laulasmaal.

„Muinsuskaitseraamat 2010“ võtab kokku möödunud aastal valminud olulisemad restaureerimistööd, põnevamad uuringud ja leiud üle Eesti ning sisaldab artikleid muinsuskaitse ja restaureerimise valdkonna teemadel laiemalt.

2010. aasta oli rikkalik mõisa-aasta. Taastati ja taasavati erakordselt palju hooneid, millest üheksa on leidnud koha ka raamatus. Nende hulgas leidub mõisakoole (Kiltsi, Laupa, Puurmani), puhkuseveetmise ja spaaturismi näiteid (Saka, Vihula), kultuuri- ja loomemajanduse keskusi (Mooste, Alatskivi) ning kaks endist suvemõisa (Kõltsu ja Pfaffi).

Põnevamatest objektidest tehakse raamatus juttu veel Tartu Mänguasjamuuseumi teatrimajast, Kiek in de Köki muuseumist ja bastionikäikudest Tallinnas, Pärnu Vallikäärust, Amandus Adamsoni suveateljeest Paldiskis, Haapsalu promenaadist ja kuursaalist jt.

Lisaks hoonete restaureerimisele võtab raamat vaatluse all paljud teised pärandikaitse valdkonnad: kunstimälestised, linnaehitus, 20. sajandi arhitektuuri kaardistamine, Eesti esmakordne osalemine UNESCO maailmapärandi komitee töös, ajalooliste linnade haldamine, tapeetide ja orelite restaureerimine jm. Uudsena tuleb juttu kommunaalmajanduse mälestusmärkidest, mis alles hiljaaegu muinsuskaitse huviorbiiti jõudnud. Lood on kirjutatud erinevatest vaatevinklitest, autoriteks arhitektid, restauraatorid, muinsuskaitsjad ja mälestiste omanikud.

 

Muinsuskaitseraamat ilmub juba seitsmendat aastat ja seda annavad välja Muinsuskaitseamet, Tallinna Kultuuriväärtuste Amet ja Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise osakond. Tänavusel raamatul on veidi teistsugune nimi ja uus kujundus (kujundaja Tuuli Aule). Raamatut saab osta Muinsuskaitseametist ja raamatupoodidest.

 

Kõltsu mõis asub Harjumaal Laulasmaa külas.

 

 Lähem teave raamatu toimetajatelt:

Kais Matteus, tel 53 437 741

Liina Jänes, tel 52 05 806

<