Euroopa muinsuskaitsepäevad Eestis kestavad 11.septembrini

08. sept,      

5.–11. septembril tähistatakse Eestis Euroopa muinsuskaitsepäevi.Helmi Üpruse 100.sünniaastapäevale pühendatud konverents Tallinna raekojas. Esineb Jaan Tamm. Foto Ülo Puustak.


Euroopa muinsuskaitsepäevade raames tutvustatakse avalikkusele mitmete ürituste ja ettevõtmiste kaudu Eesti kultuuripärandit, tänavuse aasta teemaks on valitud "Ajaloolised linnad ja külad". Sellise teemavaliku tingis ühelt poolt asjaolu, et sel aastal täitub 45 aastat Tallinna vanalinna kaitsevööndi kehtestamisest, mis oli eelduseks Tallinna vanalinna UNESCO kultuuripärandi hulka arvamisel. Sellle ajaloolise sündmuse meenutuseks ning Helmi Üpruse 100 sünniaastapäeva tähistamiseks toimus 6. septembril Tallinna Raekojas konverents „Tallinna vanalinn 45. Helmi Üprus 100“.


Teiselt poolt on Eestis arvukalt miljööväärtuslikke linnu ja külasid, mis vajavad kaitset korrapäratu arendustegevuse eest ning tutvustamist ajalooliselt väärtuslike elukeskkondadena.  Teemakohane seminar toimus Tarvastu valla ning Mustla linna algatusel 7. septembril Mustlas, kuhu on kutsutud osa võtma nii Mustla kui ümberkaudsete valdade elanikud, arhitektid, valla töötajad ning muinsuskaitsjad.  Seminaril oli kaks peaettekannet: arhitekt Maie Kaisilt ning kultuurijaloolaselt Mart Siilivaselt Muinsuskaitseametist. 

Euroopa muinsuskaitsepäevade kavas on mitmeid mälestisi ning kultuuriloolisi paiku tutvustavaid ekskursioone ning heakorratalguid. 

 8-11.septembrini toimub Tallinnas Telliskivi loomelinnakus (endine Kalinin sõjatehas Tellisikivi 60 a) ÖKOMÄSS/ECOMESS - festival, mille eesmärk on pakkuda alternatiivi tarbimisühiskonnale ja anda inspiratsiooni kaskkonnateadlikuks ehituseks, majapidamiseks, hariduseks, käsitööks ja igapäevaeluks. Mässu korraldab Säästva Renoveerimise Infokeskus.


Vabaduse väljaku tunnelis on avatud rahvusvahelise fotonäituse "Euroopa kultuuripärand aastal 2011" Eesti tööde väljapanek.

Eesti tähistab koos paljude Euroopa riikidega Euroopa muinsuskaitsepäevi alates 1993. aastast. Nende päevade eesmärk on laiale avalikkusele tutvustada Euroopa rikkalikku ajaloo- ja kultuuripärandit. Eestis korraldab Euroopa muinsuskaitsepäevi Eesti Muinsuskaitse Selts koostöös kodanikuühenduste, riigiasutuste ja kohalike omavalitsustega.

 

Lisainfo ja kava<