Kaur Alttoa monograafia „Tartu Jaani kirik“ esitlus Tartu Jaani kirikus 21. 12. 2011

15. dets,      


 

21. detsembril 2011 toimub Tartu Jaani kirikus  Kaur Alttoa monograafia  „Tartu Jaani kirik“ esitlus, mis keskendub keskaegse arhitektuuri tähtteosele, Tartu Jaani kirikule.

 

Tegemist on  Muinsuskaitseameti  juures tegutseva riikliku programmi „Pühakodade säilitamine  ja areng“ poolt välja antava sarja „Eesti kirikud“ kolmanda  raamatuga. Monograafia on oma põhjaliku sisukäsitluse ja rikkalikult illustreeritud väljaandena  kaunis jõulukingitus Eesti kultuuripärandist ja selle järjepidevusest lugu pidavale lugejale.

Kaur Alttoa lahkab oma raamatus Tartu Jaani kiriku keerulist ehituslugu ja sellest tulenevat arhitektuuri, arutleb terrakotaskulptuuride päritolu ja tähenduse üle, kirjeldab kiriku keskaegset hiilgust ning sellele järgnenud allakäiku ja katastroofe ning lõpuks hoone taastamist, mida kroonis kiriku sissepühitsemine 2005. aastal.

 

Jaani kiriku muudab nii Eesti kui ka Euroopa mastaabis unikaalseks väga rikkalik – Kaur Alttoa sõnutsi lausa pillav – terrakotaskulptuuride ehk põletatud savist kujude kogu. Neid on kirikus olnud umbes kaks tuhat, millest hinnanguliselt pooled on tänaseni säilinud, teiste hulgas pea elusuurune Neitsi Maarja kuju.

 

Raamat sisaldab ka ülevaadet Tartu Jaani kiriku terrakotaskulptuuride valmistamise tehnoloogiast, konserveerimisest ja säilivusest konservaator Eve Alttoalt, kes on juba viisteist aastat nende kujude käekäigu eest hea seisnud. Lisaks on kunstiajaloolane Krista Kodres käsitlenud kiriku uusaegset sisustust, millest saatuse tahtel on mõned baroksed altari- ja kantsliskulptuurid säilinud Riias, ja kunstiajaloolane Anu Mänd Jaani kiriku vanimat ja pea ainsat säilinud kirikuriista – 16. sajandist pärinevat ristimisvaagnat.

 

Kaur Alttoa raamatu „Tartu Jaani kirik“ esitlus toimub 21.12.2011 kell 12.00 Tartu Jaani kirikus. Meedia ja kõik kunstihuvilised inimesed  on esitlusele oodatud.

 

Taustainfo:

Alates 2003. aastast  on Muinsuskaitseamet pühakodade riikliku programmi toel välja andnud raamatusarja „Eesti kirikud“. Tänaseks on ilmunud kaks köidet: „Kaarma kirik“ ja „Tallinna Kaarli kirik“, mis on saanud üle ootuste hea vastuvõtu. Jõulupühade  eel lisandub neile kolmanda väljaandena oluline ja huvitav käsitlus Tartu Jaani kirikust kui erilisest keskaegsest kultuuripärlist.<