VETTPIDAVAD ALLIKAD. KESKAEGNE LEID TALLINNA LAHEST

21. juuni,      
Alates 20. juunist on Suurgildi hoones avatud Eesti Ajaloomuuseumi ja Muinsuskaitseameti näitus „Vettpidavad allikad. Keskaegne leid Tallinna lahest“.

Tallinna lahe põhjast leiti 2011. aasta augustis salapärane kast, mis osutus allveearheoloogilistel uuringutel unikaalseks keskaegseks reisikastiks. 13. sajandi lõpust pärinev kaupmehe reisikast ja selle 273 esemest koosnev leiukogum on esemeliikide mitmekesisuse ning müntide arvukuse poolest suurim ja ainus omalaadne veealune leid Eesti kontekstis. Leitud reisikastist on hästi säilinud hõbe- ja pronksesemed, raudesemetest seevastu on alles vaid nende nahast ja puidust detailid.

Fragmentaarsele materjalile toetuv uurimislugu on tõeline detektiivitöö, kus küsimusi on rohkem kui vastuseid ja vastused võivad anda ootamatuid tulemusi. Algselt üksnes kohaliku tähtsusega leid osutus ajalooallikaks, mis jutustab kaubasidemetest kaugete Põhjamere-äärsete kaubalinnadega.

Näitus toob publiku ette haruldase leiu ning esitab ühe keskaegse kaupmehe loo läbi tänaste uurijate silmade. Olenemata uurijate tõlgendustest jääb endiselt õhku küsimus, mis seal Tallinna lahel ikkagi juhtus?

 

„Vettpidavad allikad. Keskaegne leid Tallinna lahest“ on Suurgildi hoones kõigile külastajatele avatud 20. juunist 2012 - 26. veebruarini 2013.

Alates augustist pakume näituse juurde ka haridusprogrammi, kus iga osaleja saab kehastuda uurijaks ning luua kaardi ja arheoloogiliste esemete abil oma kaubateede võrgustiku.

 

Vaata videot allveearheoloogide tööpõllust SIIT!

 

Näitus sündis koostöös Muinsuskaitseameti, Shipwheri (mereajalooallikate andmebaasi projekt), TLÜ Ajaloo Instituudi, Tuukritööde OÜ ja Technical Diving Estonia MTÜ-ga.

 

Näitust toetavad TALLINNA SADAM AS, Eesti Kultuurkapital ja Haridus- ja Teadusministeerium.

Vaata ka Teadusaasta programmi SIIT!

 

 

Kuraator: Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum)

Projektijuht: Herke Vaarmann (Eesti Ajaloomuuseum)

Töögrupp: Marii Asmer, Maili Roio (Muinsuskaitseamet), Ivar Leimus (Eesti Ajaloomuuseum)

Haridusprogramm: Triin Siiner ja Krista Sarv (Eesti Ajaloomuuseum)

Arhitektuurne kujundus: Janno Roos ja Andres Labi (OÜ Ruumilabor)

Graafiline disain: Identity OÜ

Keeletoimetaja: Hille Saluäär

Tõlge: Refiner OÜ

 

Suurgildi hoone (Pikk 17) on suveperioodil avatud iga päev kell 10-18. Alates 1. septembrist on muuseum kolmapäeviti suletud.
<